dny
0
0
0
hodiny
0
0
minuty
0
0
vteřiny
0
0
  • / Antonio Sanchez drums / Linda Oh bass / Gwilym Simcock piano

O umělci

Americký kytarista a skladatel, jeden z umělecky nejlepších a nejúspěšnějších jazzových hudebníků současnosti. Výčet jeho úspěchů a ocenění je ohromující – učitel a vzor celé generace kytaristů - bezpočtukrát oceněný cenami typu „nejlepší jazzový kytarista“ - byl v roce 2013 uvedený do Down Beat Hall of Fame. Na svém kontě má neuvěřitelných 20 ocenění Grammy a v diskografii (zatím 42 alb prodaných ve více než 20 mil. kopií) navíc tři Zlaté desky. Hudební všestrannost Pat Methenyho je - bez přehánění - téměř neomezená. Kromě desítek legendárních jazzmanů vystupoval s mnoha rozličnými umělci od Steva Reicha přes Miltona Nascimento až po Davida Bowieho. Není pochyb o tom, že návštěvníci koncertu budou mít co do činění s jedním z nejvýraznějších tvůrců současnosti a hudebníkem, který dokáže propojit hudební kvalitu a intenzitu svého sdělení s posluchačskou atraktivitou, s neopakovatelnou upřímností a citem pro krásu melodie.

Pat Metheny se narodil do muzikantské rodiny v Missouri v roce 1954. Nejdříve začal hrát na trumpetu a ve dvanácti letech přesedlal na kytaru. Od patnácti let věku už pravidelně spolupracoval s nejlepšími jazzovými hudebníky Kansas City. Na mezinárodní hudební scénu prorazil poprvé v roce 1974, kdy během tříletého působení se slavným vibrafonistou Gary Burtonem projevil svůj pozdější specifický styl hraní, který kombinoval volné a flexibilní vyjádření obvyklé pro hráče na trumpetu s pokročilou rytmickou a harmonickou citlivostí. Takový způsob hraní a improvizace byl moderní ve své koncepci, ale základy pocházely z hluboké jazzové tradice melodie, swingu a blues.

Stěžejním obdobím pro profilaci Methenyho vlastního stylu byla druhá polovina sedmdesátých a osmdesátá léta, kdy získával za svoje průlomová alba jednu cenu  Grammy za druhou.  Alba  „American Garage“ (1979), „Offramp“ (1981) či „80/81“ (1980) jsou definicí stylově otevřené kreativní hudby té doby. Rovněž album „Pat Metheny Group“ (1978) se stalo stylovým etalonem a posíleno přítomností legendárního basisty Jaca Pastoria zaujímá nesmazatelné místo mezi nejvýznamnějšími nahrávkami jazzové historie. Vydáním svého prvního alba „Bright Size Life“ (1975) Metheny znovuobjevil zvuk tradiční „jazzové kytary“ pro novou generaci muzikantů a  pak v průběhu celé své kariéry pokračoval v redefinování žánru využíváním nových technologií a neustálou prací na vývoji improvizačního a zvukového potenciálu svého nástroje. Tvorba Pat Methenyho zahrnuje skladby pro sólovou kytaru, malé soubory, elektrické a akustické nástroje, velké orchestry a baletní kousky. V roce 2010 nahrál nevídaný projekt Orchestrion, kdy ovládal celý ansámbl nástrojů sám pouze svým kytarovým midi kontrolerem.

Jako uznávaný hudebník  je Metheny také součástí akademické obce, coby hudební lektor. Na Universitě v Miami byl ve svých 18 letech nejmladším učitelem. O rok později se stal nejmladším učitelem na Berklee College of Music, kde dostal za v roce 1996 čestný doktorát. Hudební workshopy provozuje skoro po celém světě – od Dutch Royal Conservatory přes Thelonius Monk Institute of Jazz po hudební kliniky v Asii a Jižní Americe. V oblasti elektronické hudby byl opravdovým hudebním pionýrem, který dávno před objevením technologie MIDI používal ke skládání Synclavier jako nástroj. Přispěl také k vývoji několika nových druhů kytar.

Pat Metheny strávil od 70. let velkou část svého života na turné, často absolvoval více než 100 koncertů ročně. Na koncertě v Praze ho bude doprovázet jeden z nejrespektovanějších  bubeníků současnosti  Antonio Sanchez (držitel Grammy, aktuálně proslavený i jako autor hudby k oscarovému filmu Birdman),  uznávaná mladá australská baskytaristka,  kontrabasistka a skladatelka malajsijského původu Linda Oh (např. ASCAP Young Jazz Composer’s award (2008), čestné ocenění z Thelonious Monk Bass Competition (2009), Bell Award for Young Australian Artist of the Year (2010) a Downbeat Critic’s Poll “Rising Star” on bass (2012) a britský pianista a skladatel Gwilym Simcock, označený prestižním londýnským deníkem Evening Standard jako „jeden z 1000 nejvlivnějších osobností v Londýně“.

O koncertu Vše co potřebujete vědět

Datum: 4. června 2017
Vstup pro diváky: od 19:00 hodin
Začátek: 20:00 hodin
Místo: Forum Karlín (Pernerova 53, Praha 8)
Upozornění: koncert je k sezení!

Omezení:

V rámci bezpečnosti vaší i ostatních návštěvníků koncertu bychom vás chtěli upozornit, že je zakázáno vnášet následující předměty:

  • jakékoliv zbraně a další potenciálně nebezpečné předměty, jako jsou např. nůžky, nářadí, deštníky (kromě skládacích) apod.,
  • výbušné, trhavé, třaskavé a hořlavé látky včetně aerosolů ve spreji, laků, apod. (parfémy, deodoranty a obdobné produkty v baleních nad 100 ml),
  • sklo a skleněné předměty, tlakové nádoby, nadměrná zavazadla, nádoby všech druhů (lahve včetně PET lahví, plechovky, hrnce apod.),
  • alkohol, drogy a ostatní toxické a omamné látky ve všech skupenstvích,
  • vlastní potraviny a nápoje
  • jakékoliv další předměty, které by mohly způsobit újmu na zdraví nebo majetku návštěvníků, pořadatelů, Fora Karlín a jeho dodavatelů
  • fotoaparáty, kamery a nahrávací zařízení

Forum Karlín, jeho dodavatelé, zaměstnanci a pořadatelé akcí si vyhrazují právo posoudit nebezpečnost předmětů individuálně a zakázat vnášení předmětů neuvedených v tomto seznamu, stejně jako povolit předměty na tomto seznamu uvedené, a to zejména v návaznosti na druhu akce.

Forum Karlín

Jak se dostanu do Fora Karlín?

Nejbližší stanice metra Křižíkova na trase B se nachází cca 3 minuty chůze od Fora Karlín. Po výstupu ze stanice se vydáte ulicí Thámova směrem k vrchu Vítkov a následně odbočíte doleva do ulice Pernerova k Foru Karlín.

Forum Karlín nedisponuje parkovištěm pro návštěvníky – využijte raději MHD!

Občerstvení:

Před koncertem jsou Vám ve Foru Karlín k dispozici tři pevné bary. Občerstvení zajišťuje firma Ambiente.  

Mapa